Ho´oponopono

Skutečné tajemství Ho´oponopono

Učení Ho´oponopono se po uvedení knihy Svět bez hranic stalo bestsellerem. Jednoduchost popsaná strhujícím způsobem ukazuje, jak lehce můžeme změnit svůj život. Celá kniha je postavená na čtyřech větách (ano, všichni zajisté víte, o které věty jde), které mají moc – přitahovat pozitivní situace, vytvářet příležitosti, čistit od minulosti, zbavovat těžkosti myšlenek.

V poslední době se na mně obrací lidé, kteří knihu četli, metodu Ho´oponopono ve svém životě poctivě používají, ale stále se jejich život nemění k lepšímu – pořád řeší stejné životní obtíže, nemohou se zbavit dluhů, dostávají se do partnerských i osobních krizí, mají pocit, že „něco dělají špatně“, přemýšlí nad sebevraždou, Ho´oponopono jim nefunguje. Ale proč…?

Skutečný význam učení Ho´oponopono

1. Za svůj život neseme 100% odpovědnost

Vše, co se v našem životě odehrává, je výsledkem našich myšlenek a skutků, minulých i těch současných. Naši budoucnost tvoříme právě v tomto okamžiku. Jakákoli naše myšlenka se může kdykoli stát skutečností. Pokud se právě v našem životě odehrává něco, co je nám nepříjemné, nebo je bolestivé (nebo to označujeme jako problém) můžeme si za to sami. Ale hlavně naseme 100% odpovědnost za to, jak s touto situací naložíme. Někdy není důležité vědět, proč se nám to děje, ale jak se touto situací naložíme.

Velmi často jsem chyceni v pasti dogmat a myšlení jiných lidí. Začněte nad danou situací uvažovat – opravdu to tak chce mojé já, nebo to dělám pouze proto, že si myslím, že to tak dělat musím? Když pochopíte, že jednáte na základě převzaté infomace (neboli vzpomínky), můžete se od tohoto jednání zcela odprostit.

Příklad z mého života: v 15ti letech jsem si musel vybrat, kterou střední školu budu studovat. Vždy mě to táhlo na gymnázium, neboť jsem inklinoval a vynikal v humanitních předmětech, kde jsem navíc mohl naplno využívat svůj talent. Moje rodina ze mě chtěla „něco mít“, nejlépe inženýra, neboť ten byl v té době velmi perspektivní. Nejednal jsem na základě svojí inspirace, ale na vzal jsem za svou myšlenku jiných lidí (i když se jednalo o rodiče). Jak to dopadlo? Čtyři roky jsem se trápil na průmyslovce, poslední ročník jsem musel opakovat, ale školu jsem nikdy nedostudoval. Stal se ze mně neperspektivní člověk bez maturity, kterou jsem nikdy nedodělal, a ani již nehodlám (o tom, že to dnes považuji za to nejlepší, co mne vlastně mohlo potkat vám povím jindy…)

2. Dej do toho lásku, neboli „Miluji Tě…“

Hew Len na seminářích vypráví o důležitosti věty Miluji Tě. Je vlastně ze všech z nich tou nejdůležitější. Milujte vše, co vás potká. Nejenom to dobré, ale i to zlé. Vím, že je to mnohdy velmi těžké, když pochopíte, že můžete milovat opravdu cokoli a kohokoli, uleví se vám. Protože potom začnete milovat sami sebe. Nemluvím tady o falešné lásce (o zahleděnosti do sebe samotného), ale o tom, že si začnete skutečně vážit sebe a svého života.

Když tohle dokážete, naučíte se říkat ve správný čas NE věcem, lidem a situacím, které ve svém životě mít nechcete. Když se naučíte mít rád svého nepřítele (už jenom z té podstaty, že je člověkem, omylný a stejně chybující jako vy), v tu chvíli už z něj nepřítel nebude. Když se naučíte milovat svůj život se vším, co přináší, vpustíte do něj nové příležitosti. Dáváte tím najevo pokoru něčemu většímu, než jste vy sami. A to je nejlepší cestou, jak dosáhnout toho, po čem všichni toužíme – po štěstí.

3. Zbavte se nadbytku informací a dogmat

V knize Svět bez hranic se mluvilo o čištění vzpomínek. Není to nic jiného, než podvědomé zbavování se nadbytečných myšlenek a informací. V dnešním světě není problém zjistit si během chvíle o čemkoli téměř cokoli. Bohužel tento informační balast v nás vytváří nové vzorce myšlení (velmi nenápadně, zákeřně a podvědomě), na základě kterých se rozhodujeme a jednáme – tedy vytváříme naši skutečnost, náš reálný život.

Ho´oponopono mluví o návratu do středu svého nitra – to je stav, kde je vše možné. Před pár desítkami let bylo pro lidstvo nemyslitelné dostat se na měsíc – dokud někdo, kdo nepodléhal většinovému myšlenkovému proudu na měsíc prostě doletěl, protože věřil tomu, že to možné je. Možné je cokoli, v co sami uvěříte. Poslouchejte svůj vlastní vnitřní hlas, svoji inspiraci, která vás vždycky navede na správnou cestu.

4. Ho´oponopono není postavené pouze na čtyřech větách

Odříkávat si čtyři věty je skvělé, jenže co když Vám to nefunguje? Hew Len na svých seminářích mluví o různých dalších čistících pomůckách – modré vodě, jahodách, kyvadle, o kapce rosy apod. Spousta účastníku semináře klade pořád dokola stejné otázky (jak mám využívat tuto čistící techniku, proč zrovna tuto, a jak musí vypadat láhev na vodu atd…) a v tuto chvíli zjistíte, že jste vlastně nic nepochopili…

Není důležité totiž to, jestli děláte všechno správně, tedy tak, jak jste si přečetli v „návodu“. Žádný univerzální návod totiž neexistuje. Ho´oponopono je o poslouchání hlasu vlastní inspirace. Ta vám totiž napoví, co je pro vás správné. Najednou zjistíte, že žijete podle vlastního Ho´oponopono. Protože když pochopíte, že nic z toho doopravdy dělat nemusíte, pokud to sami bytostně necítíte, pohopili jste, o čem učení Ho´oponopono je.

Milujte sami sebe, svůj život, dávejte lásku světu, naslouchejte vaši vlastní inspirací a nežijte životy ostatnách lidí. Není to rychlé, někdy to není ani jednoduché. Ale jenom takhle otevřete možnosti žít ve vlastním světě bez hranic.

P.S. Od setkání s Hew Lenem téměř nepoužívám nic z toho, o čem jsem se v knize dočetl. Nechal jsem se vést vlastní inspirací a srdcem. I když na první pohled nepoužívám nic z tradičních čistících pomůcek, můj život je ve všech ohledech lepší a kvalitnější, než byl. Moje firma v době ekonomické krize vydělala mnohem více, než v době před „krizí“. V mém životě se objevilo několik příležitostí, které mne posunují ke splnění všech mých velkých snů a cílů. Zjistil jsem, že doopravdy můžu prožívat cokoli, co si přeji. Žiju si vlastní život s vlastním Ho´oponopono. Berte toto jako inspiraci. Příliš nad tím nemyslete a prostě žijte…

Michal

 

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů

12 komentářů

 1. Ahoj Edita,
  už sa Ti niekto ozval ohľadne tej Tvojej situácie ? Zmenilo sa už niečo v Tvojom živote ? Mám ten istý problém ako Ty a čistenie nepomáha, aj keď čistím už vyše dvoch rokov. Zhoršuje sa mi všetko každým dňom……….

 2. Edita

  Ahojte.
  Ozývam sa prvý krat.
  Potrebovala ,by som poradiť ako sa dostať s finančnej krízy. Každy den sa čisťim, modlím sa k Bohu, prosím anjelov o ich pomoc, rozdávam lásku a stále príde situacia nepredvídana a padne znovu na hubu. Nedokážem sa postarať o rodinu, neviem platiť učty, vyzera tak, že budem bezdomovkyna pracujem a príjem nikdy nedostanem.Ak mi niekto vie poradiť budem veľmi rada . Dakujem

 3. Simona

  Přiznám se, že jsem četla hodně motivačních knih s pozitivním myšlením jako je Tajemství, nebo Hovory s Bohem, a každá z těchto knih mi připadala jako kousek skládačky, kterou jsem se snažila dát dohromady. Po té jsem začala číst Svět bez hranic a musím říct, že tato kniha tu skládačku složila. Přiznávám se, že neočišťuji, protože mi to lezlo na nervy, ale během té doby, co jsem tuto knihu četla se toho ve mě hodně změnilo. Začala jsem jinak brát lidi kolem sebe a jinak jsem vnímala celé své okolí. Jako bych po dlouhé době začala konečně vidět všechno jasně. Ho’oponopono je vážně skvělá technika, která možná ani nepodporuje očišťování, ale spíše uvědomění si sebe sama.

  Děkuji a pevně doufám, že každý z nás své Já jednou najde 🙂

 4. Neznalá

  Ahojte,

  takže znovu sa ozývam po dlhšej dobe :))
  Metódu ho oponopono praktikujem asi rok a pol. Po prečítaní knihy Svet bez hraníc som začala s touto metódou každý deň. Je pre mňa niečím nádherným a výnimočným. Musím sa priznať, že pri konfliktoch či už v práci alebo v súkromí mi veľmi čistenie touto metódou pomáha.

  Avšak mám veľké finančné problémy, ktoré tiež dennodenne čistím, ale neviem, čím to je, moje finančné problémy sú každý deň väčšie a väčšie, neustále sa stane niečo tak nepredvídané, že už to vážne nechápem. Som pod finančným dnom.

  A pri tom každé ráno, každú voľnú myšlienku venujem Bohu a anjelom a ďakujem im za hojnosť a blahobyt, ktorý mi dávajú, za dravie, lásku, za svoj život,za slnko, vzduch, za to, že mám kde bývať, čo jesť….. za to, že mi pomohli pochopiť, že moje problémy s peniazmi sú pre mňa už vyriešené….
  Každý deň si opakujem afirmácie o hojnosti zdravia, lásky, bohatstva. Vizualizujem si svoje sny. Kúpila som si červenú peňaženku. Myslím pozitívne…..
  Ho oponopono ohľadne peňazí praktikujem tak, že som prevzala zodpovednosť za všetko, čo sa mi deje a čo sa ku mne dostalo. Ospravedlňujem sa za to, čo sa vo mne deje, čo ja prežívam ako problém a ako to môžem v sebe napraviť………. Ja sa snažím očistiť, nič neočakávam,

  Ale….. a tu je moja otázka. Môže byť pri tomto čistení, že sa všetko najprv zo dňa na deň zhorší ???? Dostávam úzkosť, depresie, nechuť k milovaniu a neustále upomienky, aj keď pracujem a hľadám si aj prácu navyše, nie som schopná už platiť účty ani pôžičky, je to až neuveriteľné, čo sa mi deje a vždy tak nečakane, snažím sa to ignorovať a neustále čistiť a veriť, že bude všetko dobré, že to zvládnem všetko…. PReto sa Vás chcem spýtať, či sa aj Vám niečo takéto pri čistení dialo a či pre mňa nemáte nejakú radu, ako z toho von 🙂 . Ďakujem

 5. Petr

  Ahoj!
  Knihu Svět bez hranic právě čtu a jak o tom všem uvažuji, myslím si, že touto technikou se můžeme učit milovat sebe jako novorozenec, dívat se na svět jeho pohledem a jednat se sebou jako milující rodiče s novorozencem. Prostě se učit bez hodnocení, posuzování, pouze s čistou inspirací. Děkuji za inspirativní článek.

 6. Pannonica

  THX za článok aj diskusiu 🙂

 7. Neznalá

  Ahoj sebastiann2 ,

  až dnes som sa dostala po toľkých dňoch na túto stránku a našla tvoj odkaz. Môžeme popísať ak chceš, budem rada 🙂

 8. sebastiann2

  ahoj Neznala…

  čítam si tvoj príbeh, ťažko /ľahko/ je určiť príčinu tvojích ťažkosti a radosti, bo v každom človeku to pramení z inej skutočnosti…veľmi rád by som sa s Tebou podelil o vzájomne informacie….

 9. Neznalá

  Ahoj Michal,

  ďakujem Ti za odpoveď a povzbudenie. Musím sa priznať, že to cítim podobne, tak ako píšeš. Niečo vo mne mi hovorí, že asi to takto má všetko byť. Že všetky tieto nepekné veci, čo sa mi dejú, že je to akési čistenie. Keďže čistím zdravie – musím prejsť tým zdravotným stavom od najhoršiemu až k úplnému uzdraveniu . Keď čistím problémy s financiami – musím prejsť asi až na úplné dno, aby som pochopila dôvody, prečo som sa sem až dostala……a potom príde očistenie…….
  Pevne verím,že to tak bude, preto neprestávam čistiť……
  Pekný deň, všetko dobré … MDOO…

 10. miso

  4Neznala:
  Ahoj, ja len v kratkosti.. vydrz v cisteni.. nechapem sam ako to funguje.. ale je to tak ako pises.. akonahle zacnem nieco riesit (cistit) … vsetko sa zhorsi… ale to je proces cistenia.. proste to tebou musi prejst, prezit a vycistit sa, musis si to zazit cele a so vsetkym… obycajne ked vydrzim s cistenim… casom sa to zlomi.. a veci sa zariadia tak, ako by som ich sam nedokazal ani vymysliet… a zaver, ked pride.. za to proste stoji… drzim palce 🙂 mt dt…

 11. Neznalá

  Ahoj Michal,

  čítala som tvoj článok, súhlasím so všetkým, s ho oponopono alebo lepšie povedané o ho oponopono som prvý krát počula v auguste 2011 – keď som dočítala knihu Svet bez hraníc.
  Odvtedy študujem a hľadám všetky možné informácie, čistím sa 4 vetami , modlím sa modlitbu …… Skrátka snažím sa očistiť všetky negatívne bloky, vibrácie, spomienky tým, že som prijala zodpovednosť za toto všetko.
  Môj pohľad na všetko sa mení, žijem viac duchovno.
  Avšak ……. zatiaľ nič, neočakávam veľké zmeny, výhry alebo čo. Ale myslela som,že mi to vyrieši aspoň moju duševnú stránku, že sa zbavím úzkosti, strachu, že nájdem v sebe kľud, bohužiaľ nič.
  Dokonca problémy ktoré som mala či už zdravotné, duševné alebo finančné sa mi 4-násobili. Nie je dňa, aby sa niečo negatívne nestalo v mojom živote. Všetci aj v práci sa už na mňa pozerajú , krútia hlavami, že čo sa to deje…..
  Neplačem, nesťažujem si……..
  Len prosím o pomoc o očistenie tohto zlého ,ktoré sa ku mne dostalo vedome alebo nevedome…..
  Poraďte prosím, ako ďalej……

 12. Mila

  Děkuju, příjemný a přínosný článek.

Máte svůj názor? Napište ho!

Reklama:Realitní makléř Ostrava